Demonstranter skaber lige nu store trafikale udfordringer i det centrale København, hvor de har placeret sig i toppen af to høje træpæle og limet hænderne sammen, så de er svære for politiet at skille ad. Mange er allerede anholdt og båret væk. Indtil videre forløber demonstrationen helt fredeligt.
Demonstranterne har taget plads foran hovedindgangen ved Tivoli.
Vagtchef ved Københavns Politi fortæller, at det drejer sig om klimaaktivister, der har spærret Vesterbrogade ved Tivoli. Omfanget af trafikgenerne som følge af demonstrationen er uvis.
- Vi er til stede, men vi kan desværre ikke på nuværende tidspunkt sige noget om, hvor længe det vil tage. Derfor ved vi ikke, hvor meget trafikken i området vil påvirkes.
Som følge af demonstrationen er Vesterbrogade indadgående spærret fra Bernstorffsgade til Rådhuspladsen.
Demonstranterne limede sig sammen, så politiet måtte kæmpe med at skille deres hænder ad. To demonstranter var desuden placeret i toppen af hver deres tårn, som de havde bygget af tre høje træpæle.
Det er langt fra første gang, at klimademonstranterne er på spil. Det samme var de mandag, hvor de brød gennem et hegn til landingsbanerne i Københavns Lufthavn, mens de fredag blandt andet limede sig fast til Knippelsbro.
Opdateret 13.43